Utställningsprogram/ Exhibition Program

Hösten 2020

15 augusti – 23 augusti 2020 (kvällsvernissage)

NYTT

Konstnärsgruppen Rostrum, nyinvalda
Rasmus Alkestrand, Lisa Fjellman, Andres Diaz Garcia, Torsten Hylander, Ann Makander, Malin Thomas Nilsson, Berit Sahlström


5 september – 27 september 2020

Helga Steppan

Trees growing bugs (Or, can´t spot the wood for the tree)

Fotografi, objekt

Samarr: Konstfrämjandet Skåne, Gallerinatten i Malmö

 

25 september och 26 september, Online event, 19 - 20.30, Zoom
Helga Steppan och Nicklas Marelius
Kottlingar i Kungsparken/Conelings in Kungsparken


29 september 2020 Art After Work, AAW

The Invitation
Richard Szedely, Lisa Fjellman, Anna Lönn Franko & Petra Löfmarck

 

3 oktober – 25 oktober 2020

Patrick Gabler, Tyskland

Circle and Cosmos, Works on Paper

 

27 oktober, Rostrum Ljudscen, kl 17 (performance ca 45 min)
The Swedish Soundpainting Orchestra

Performance

 

31 oktober – 22 november 2020

Jan K Persson
Målningar

Måleri

 

24 november 2020 kl 19.00, Rostrum Konstfilmscen
Jesper Nordberg och Claes Leijonhufvud 

Nollbudget Videodirekt – Fyra fragment av Malmö i ljud och bild

5 december – 20 december 2020

Christoph Mügge, Sebastian Mügge

För evigt saknad
Installation

 

27 november– 6 december 2020, Rostrum Artists’ books
Artists’ books konstnärer
Ord som Bild/Bild som Ord
OBS! Utställningslokal, Studio 2, Mitt Möllan, Claesgatan 8, Malmö

 

Våren 2020

22 februari – 22 mars 2020
Conny Blom
Kill the Poor
Installation

11 februari 2020 kl 17–21, Art After Work (AAW) Rostrum Ljudscen
Mosaik
Lelo Nika Jr, Carita Akka Vainikka, Johannes Bergil
Traditionell Balkanmusik med svenska visor och finsk folkmusik


22 februari – 22 mars 2020
Conny Blom
Kill the Poor
Installation


4 april – 31 maj 2020 (Utställningen förlängd)
Gerardo Mantero, Montevideo, Uruguay
Spänningar
Måleri 


4 juni – 7 juni 2020 Rostrum Ljudscen (kvällsvernissage)
Nicklas Lundberg

Pendulum Coils
Ljudinstallation

16 juni 2020 Art After Work, AAW
Richard Szedelyi, Lisa Fjellman, Anna Lönn Franko och Petra Löfmarck 

The Preparation
Performance

 

19 juli – 2 augusti, Skyltfönsterutställning
Sofie Arfwidson von Röök

Bye Bye Corona
Måleri

 

____________________________________________________________

Våren 2021 

 

9 januari – 31 januari 2021
Magnus Gramén
Måleri, teckning, performance

 

6 februari – 28 februari 2021
Moa Israelson
Installation, skulptur

6 mars – 28 mars 2021
Eva B, Solveig Lindgren Inderbitzin, Terese Bolander, Kristina Stark


10 april – 2 maj 2021
Pepe Viñoles
Skulptur, collage

8 maj – 30 maj 2021
Ann Blomberg
skulptur, installation

Hösten 2021

September 2021
Maria Lavman Vetö

Oktober 2021
Jon Åkerlind