Utställningsprogram/ Exhibition Program

Hösten 2020

15 augusti – 23 augusti 2020 (kvällsvernissage)

NYTT

Konstnärsgruppen Rostrum, nyinvalda
Rasmus Alkestrand, Lisa Fjellman, Andres Diaz Garcia, Torsten Hylander, Ann Makander, Malin Thomas Nilsson, Berit Sahlström


5 september – 27 september 2020

Helga Steppan

Trees growing bugs (Or, can´t spot the wood for the tree)

Fotografi, objekt

Samarr: Konstfrämjandet Skåne, Gallerinatten i Malmö

 

25 september och 26 september, Online event, 19 - 20.30, Zoom
Helga Steppan och Nicklas Marelius
Kottlingar i Kungsparken/Conelings in Kungsparken


29 september 2020 Art After Work, AAW

The Invitation
Richard Szedely, Lisa Fjellman, Anna Lönn Franko & Petra Löfmarck

 

3 oktober – 25 oktober 2020

Patrick Gabler, Tyskland

Circle and Cosmos. Works on Paper.

 

27 oktober, Rostrum Ljudscen
The Swedish Soundpainting Orchestra.

 

31 oktober – 22 november 2020

Jan K Persson
Målningar

Måleri

 

24 november 2020 kl 19.00, Rostrum Konstfilmscen
Jesper Nordberg och Claes Leijonhufvud 

Nollbudget Videodirekt – Fyra fragment av Malmö i ljud och bild

28 november– 20 december 2020

Christoph Mügge, Sebastian Mügge
Installation

 

27 november– 6 december 2020, Rostrum Artists’ books
Artists’ books konstnärer
ORD SOM BILD/BILD SOM ORD
OBS! Utställningslokal, Studio 2, Mitt Möllan, Claesgatan 8, Malmö

 

____________________________________________________________

Våren 2020

 

16 december 2019 - 5 januari 2020
NYTT
Konstnärsgruppen Rostrum, nyinvalda

Sofie Arfwidson von Röök, Marta Banal, Cian Burke, Mike Doorly, Hans Johansson, Rasmus Ramö Streith och Anna-Karin Waara

 

 

11 januari – 9 februari 2020
FLUKE 

Malin Ida Eriksson, Lars Göran Nilsson och Johan Söderström
Måleri, skulptur, installation, performance


11 februari 2020 kl 17–21, Art After Work (AAW) Rostrum Ljudscen
Mosaik
Lelo Nika Jr, Carita Akka Vainikka, Johannes Bergil

Traditionell Balkanmusik med svenska visor och finsk folkmusik


22 februari – 22 mars 2020
Conny Blom
Kill the Poor
Installation


4 april – 31 maj 2020 (Utställningen förlängd)
Gerardo ManteroMontevideo, Uruguay
Spänningar
Måleri 

4 juni – 7 juni 2020 Rostrum Ljudscen (kvällsvernissage)
Nicklas Lundberg
Pendulum Coils
Ljudinstallation

16 juni 2020 Art After Work, AAW
Richard Szedelyi, Lisa Fjellman, Anna Lönn Franko och Petra Löfmarck 
The Preparation
Performance

19 juli – 2 augusti, Skyltfönsterutställning
Sofie Arfwidson von Röök
Bye Bye Corona
Måleri